Tag Archives: acres

Second Pass & Broadcast

With the first pass May 15, 16, and 17 behind me, several very light rain showers, and a few days of drying out, I was ready to get to that second tillage pass and get the annual seeds in the dirt!.  Thursday,  May 25, 2017, I spent 4 hours with the Howard Rotavator 600 and was pleasantly surprised that, for the most part, the John Deere 4250 tractor worked along nicely at A2 speed vs A1.  This effectively increased my speed from 2.1 mph to 2.6 mph.  And it showed up in the final tally for sure!  The second pass on the same 18 acres, instead of taking 12 hours as before, only rang up 7 1/2 hours.  Nice.  Admittedly, i could never make a farmer (row cropper); how do those guys run those things for hours on end, daylight to dark, day after day.  I was thankful, i could distract myself for a while, at least on the long rows, by chatting (private message) with my son, who was at a cafe in Spain, and texting about soil conditions with a friend who was farming another part of my farm with 120 acres for organic soybean production.  I finished up with the second pass on the 26th.  It was also seeded on the 26th.

When i was about 2/3 rds completed, Allen came with a huge bag of premixed annual seed to fill the hopper on the Einboch power seeder and harrow.  He finished all 18 acres in about 4 hours, counting a couple stoppages due to hoses plugging.

So, time spent so far:

Mixing seeds – 1 hour

Tractor – first pass – 12 hours

Tractor – second pass – 7 1/2 hours

Tractor/Seeding  – 4 hours

A couple of ways to figure the cost of establishment.

One is to figure my actual costs and assign an hourly rate for our time plus wear/tear/depreciation on the tractor and implements.  And the other is to use custom rental rates which are figured by the acre.

  1. Total man hours spent – 24.5 hours at $??/hr
  2. Tractor costs for 23.5 hours at $??/hr
  3. Seed cost
  4. Fuel costs – 23.5 times 7.7 gph = 181 gallons @

Or using machinery rental rates (which is what i’m going to do since i don’t know the above costs!)

  1. tractor and rotavator – 36 acres times $20/acre = $720.00
  2. tractor and seeder/harrow – 18 acres times $15/acre = $270.00
  3. Seed costs – $31.56 per acre is what i ordered – HOWEVER, i am informed that Allen actually put on about half again as much, so i will multiply that amount by 1.5 for a per acre cost of $47.34.  The additional seed will hopefully pay off in increased forage yields.  So total seed costs are $$852.12.

Buckwheat 6# @ $ .90/lb

Lespedeza 6# @ $1.00/lb

Pearl Millet 5# @ $1.05/lb

Oats 12# @ $ .28/lb

Cowpeas 6# @ $ .90/lb

Sunflower 5# @ $.45/lb

Red Clover  2# @ $1.95/lb

Total expenses then amount to $1842.12 or $102.34 per acre.  That’s a lot and does not include the 2 tons of lime i had applied in April at a cost of $66/acre.  It’s tough to say this all has to be recouped in one year or one grazing because the lime will be there for the rest of my life and the tillage will have long term effects in loosening the soil as well as eradicating the toxic endophyte infected fescue.  With so many variables, counting the cost, or rather, measuring the increase or lack thereof, in the short run, is very difficult in ranch renovation.

image
Greased up and ready to go!
image
Greased up and ready to go!
image
On the long rows, i can distract myself by chatting through Facebook with my son, who was in Spain, and texting my friend who is farming another portion of my land about soil conditions.  Lot of talk about the negative aspects of multitasking, but we all do it and it works.
image
Seen here the second pass.
image
Wasn’t just a plethora of big rocks this machine dug up.  Boy howdy, this made quite a clatter!  Thankfully, it did not do any damage and i was able to easily unwind this heavy chain from the shaft.
image
Allen, my husband, moving along quickly with the Einbach seeder/harrow.  I gotta keep plugging along or he will overtake me!
image
Einboch PneumaticStar – Pro Grass Seeder/harrow
image
After the Einbock Pneumatic Seeder/Harrow passes.
image
Seeded 26 May, no rain, but took this photo this morning, the 1st of June, and it can already be rowed, but ya gotta hold your head just right to see it.
image
Close up of some of the forages emerging – very exciting!  Only 5 days in the ground.

The plan is to have something to graze in 60-75 days. This will depend large part on moisture.  We are getting pretty dry now already and need a rain.  I will post updates.

image
Here’s a shot of my seed mix in the machine.

By the way, you noticed i’m not including costs associated with photography and blogging.  It’s a good way to force me to sit down and keep a log of expenses, time, and results.  Hopefully, it will help others as well!

Managing soil, water, and animals properly and privately goes a lot further than politically motivated government regulations written by people who are far removed from soil and weather.

Cheers!

tauna

Why is it so difficult to raise sheep?

This was the first question posed to me after my speaking engagement with Farm Service Agency personnel in Kansas City on July 15.  It was after the fact because it wasn’t pertinent to my purpose of being there and we had a limited time frame.  Too bad on that, great group of people who truly seemed interested in the ‘boots on the ground’ aspect of farming and ranching.

Now, if you raise sheep and it is not difficult for you, then that is great.  But my take on it is that they are far too time-consuming for my lifestyle choices and from a cost effective viewpoint.  So bear with me.  You can tell your story in your blog and I would like to read it!

Taking the emotion out and just putting economics to it:

Right now, the biggest economic advantage that sheep have over cattle or even goats, is the initial purchase price.  Consider that a young bred cow costs $2500-$2800 compared to 5 bred ewes costing a total of $900-$1125.  A cow will produce one calf ready to sell in about 10 months.  Five ewes can potentially have 10 lambs to sell, but realistically, more like 7 lambs and they can be sold at about 7 months.  Now, bearing in mind, that calves and lambs can be sold earlier or later, weaned and unweaned, etc, etc.  So, I will try to compare the two the most fairly as possible, but market and weather conditions can often dictate a different scenario.

A 10 month old steer calf with no creep and unweaned, on average comes off momma at about 450 lbs, a heifer maybe 400 lbs.  The steer, at auction at today’s prices, will bring $280/cwt or $1260 per head.  The heifer about $1008 per head.  Since the calf crop is typically 50% steers and 50% heifers, the average will be $1134.

A 50 lb lamb will bring about $1.75/lb and there is no differentiation between wethers and ewes.  The average then would be $87.50/head.  Better lambs should weigh 80 lbs at seven months, resulting in $980 total – but most likely, not all seven head will do that well.

SO:

Seven lambs to sell per year – $612.50-$980

One calf to sell per year – $1134

Costs:

Labor – significantly more with sheep.  They need nearly daily inspection since they tend towards getting caught in brush, fences, ditches, whatever, and need extracting.  If not found at least in 24 hours, they will die.  Even grown ewes can fall prey, resulting in not only the death of the ewe, but her unborn lambs or orphaning the ones she may already have.  This means more work for you if you can figure out which ones are hers.  You get to be mom for however long you keep them, including feeding them multiple times per day.  The best investment for that task for me is a lamb milk bar with seven nipples.

Infrastructure (fence, water) – unless you are willing to install permanent type woven wire paddock fencing (very expensive), then the next choice is flexible fencing with electrified netting.  Cost effective to purchase, but time consuming.

Consider:  100 ewes and their lambs will consume about 3% of their body weight (similar to cows), so assuming ewes weighing 180 lbs times 3% equals about 6 lbs of grass per day or 600 for the entire flock.  If your pasture offers 200 lbs of forage per inch of growth and you have 7 inches of growth and want to leave a 3 inch residual (to facilitate regrowth), then there is 4 inches times 200 lbs or 800 lbs forage on offer.  Say you only want to move them every three days, then they should have at least 3 acres.  To fence 3 acres in a square takes 1450 feet.  Electric nettings are 164 feet long, so you are moving 9 nettings every three days.  Don’t be fooled by the advertising that touts that it only takes 10 minutes per net.  No way.  I’m pretty darn fast at it now, but by the time, you pull the posts, fanfold them, roll them up, tie them, walk to the next location (or load them all up and drive them to the new location), unload (but first you have to untangle them from each other if you stacked them), walk them back out, then step them into the ground (if it’s not frozen or the ground isn’t hard that is).  So, for each netting, taken down and reinstalled, you’ve logged at least 656 feet, not counting if you’ve had to pack it a long distance before setting up again.  I’m going to give a general 20 minutes per net.  This doesn’t really allow much for when you have to hammer the feet of the posts into the ground or unhooking from snags, removing sticks, and just general untangling.

Nine nets times 20 minutes is 3 hours!  that’s every three days for only 100 sheep!  Compare the equivalent of cows and calves moving everything three days – about 30 minutes and that’s if you have to find baby calves that were left behind. The difference becomes even more significant when one considers that i can shift 250 cows and calves in maybe 45 minutes.  These times are taking into consideration strip grazing in winter and taking out hay as well as the easier moves in the spring, summer, and fall.  However, ramping up the number of sheep would incur significantly more netting and thus considerable more time.  A single strand semi-permanent hi-tensile electrified wire is cheap and easy to install and wiill easily contain cattle and once the fencing is installed, it requires very little time to shift mobs of 1000 or more!  Interior paddock division fencing that will actually contain sheep is definitely doable, but is considerably more expensive in materials and labor to install and maintain.

So to compare on a larger scale with 5 ewes equalling 1 cow.

250 cows with 80% calf crop – $226,800 income per year.  Shifting every three days or 122 times per year at 45 minutes each for a total of 91.5 hours per year.

1250 sheep with 140% lamb crop – $183,750 (60 lbs times $1.75/lb).  Shifting every three days or 122 times per year (this is used for comparison only – realistically, winter time will require set stocking and unrolling hay.  The netting spikes cannot be pushed into and pulled out of frozen ground).  If 100 ewes needed three acres, then 1250 need 38 acres.  Perimeter at 5146 ft divided by 164 ft is 32 nets times 20 minutes per net equals 10.7 hours per move times 122 shifts.  Hours spent annual moving fence and/or taking out hay is 1305 hours.

If you have better forage and soil health, paddock sizes could be much smaller, thereby reducing the amount of acreage needed for each shift which would subsequently require less netting.

Other considerations:

Sheep in north Missouri must have good fences and excellent guard animals to keep them alive.  Coyotes, foxes, eagles, dogs, etc nab them with abandon to feed their young.  Sheep also have accidents – but so do cattle – but sheep seem to have a better knack for it.

The death of a sheep is a far less loss of investment than a calf or cow.

Sheep and cattle facilities are different, but if planned in advance there is a good opportunity to use the same corrals.

Some people do get along without netting.  From visiting with them, they raise hair sheep and/or use aluminum electric wire which delivers a more powerful shock than hi-tensile.  Wool sheep often cannot feel the shock at all, especially when in full wool.

Wool sheep are not ideal for range grazing since the wool clip can be practically ruint if they find a patch of cockleburrs or other clinging seeds.

Though i did not consider it in my time allotment, sheep, ideally, need checking everyday – that fence can be blown over or something chase the sheep into the fence and they get caught up or they flatten it.  Rain and flood can knock it over, too.  Animals can be caught up in it that need rescuing or they die and the rest will all get out and scatter!  If you have 1000 acres and 2 sheep, in five minutes they’ll be at the far corners and separated.  When the Scriptures talk about sheep going astray – there is the proof of it!

In my case, i have a 35 minute drive to my farm.  Sheep are not practical at all if they are so far away that they cannot be checked on easily.  With cattle, unless during calving season or unseasonably hot or cold weather, they don’t need attention anymore than once every three days or so.  This greatly reduces my time spent on the road.

Sheep can be used to better clear brush and prepare pastures for renovation and improvement as long as their grazing is strictly controlled.  Sheep get out a lot!  Perhaps not out of the perimeter fence, but they, like all livestock, must stay within their alloted grazing or they’ll destroy a pasture.  If you have beautiful, level pastures with no ditches, draws, dips, or washouts, yet shade in nearly all paddocks (sheep sunburn and get very hot in the summer), you may have an ideal situation for raising sheep.

The biggest advantage sheep have over cattle at least in today’s marketplace is the initial investment.  And it is substantial. Taking our above example:

250 bred cow purchase@ $2500 is $625,000   (Requires 6 bulls for breeding – $5000 each or $30,000)

1250 bred ewes purchase $281,250 (Requires 25 rams for breeding – $500 each or $12,500)

However, nets cost $120 each and used regularly MIGHT last 2 years.  And as shown the labor is much greater.

So there are advantages and disadvantages.  To me, the market dictates raising cattle, because of the reduced cost of infrastructure and reduced labor.  However, if one had 1250 ewes, in my opinion, the infrasture needs to be in place to eliminate the labor of netting.  This is lots of posts and woven wire.

So, this all begs the question, ‘why did i purchase sheep in the first place?’  To be sure, my plan was that the sheep would basically live with and graze with the cattle and shift with them.  However, this never came about since they would not be contained by the 3 wire hi-tensile electrified fencing I installed for this purpose.  They learnt to jump through the two top wires, so that even though the wires were ‘hot’ the sheep were not shocked since they weren’t touching the ground as they jumped through.  I don’t know if they learnt this by accident or watched the dogs do it.  Plus any dip in the ground would provide a large hole for them to duck under.  It honestly, is impossible, from a practical standpoint to make them stay within the enclosure.  So, until i started containing them with the electric netting, they became regular fodder for predators despite guard dogs simply because they scatter like, –well, sheep.  From then on, i have two groups of animals to shift, with the sheep requiring far too much time for what they were worth.

So, the sheep will be sold over the next couple of months to free up time for family matters, to improve my sanity, and give my poor old bones a needed rest.

PS:

There are other major expenses involved to have such a scheme.  Not the least of which is needing about 1000 acres, which at current prices in north central Missouri is about $2800 to $3400 per acre. (IF you can find it for sale) Some people are very fortunate to find pasture to rent, but consider whether or not you’d want to make $150 per acre in infrastructure on someone else’s property.  You’d need a lifetime lease to justify that and they can still sell the land and you’d be out.  Plus the owner may not be agreeable to crisscrossing his or her property with fencing.  Remember, too, the animals have health issues including treating for disease (albeit very seldom), vaccinations, castrating, as well as marketing and trucking expenses.

Yesterday was prime example.  After the flash flood of early morning, I spent an hour and a half untangling and untwisting 30 feet of netting and resetting the remainder of the 164 foot net.  The 30 feet had been sucked down the creek and twisted incredibly tight about itself.
Yesterday was prime example. After the flash flood of early morning, I spent an hour and a half untangling and untwisting 30 feet of netting and resetting the remainder of the 164 foot net. The 30 feet had been sucked down the creek and twisted incredibly tight about itself.